Beylikdüzü Motosiklet Kulübü Derneği, Hatay Depremi’nin Birinci Yıl Dönümü Sempozyumunda Konuştu

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki deprem, Hatay başta olmak üzere birçok ilde büyük yıkıma ve acıya neden olmuştu. Depremde 50.783 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, binlerce bina yıkılmış, on binlerce insan evsiz kalmıştı. Bu felaket karşısında Türkiye’nin dört bir yanından yardım eli uzanan kurum ve kuruluşlar, depremzedelerin yaralarını sarmak için seferber olmuştu. Bu kurum ve kuruluşlardan biri de Beylikdüzü Motosiklet Kulübü Derneği (BMKD) idi.

BMKD, depremin hemen ardından Hatay’ın İskenderun ilçesine giderek, deprem bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine gıda, giyim, battaniye, hijyen malzemesi, çocuk oyuncakları gibi yardımların ulaştırılması için çalışmalarda bulunmuştu. Ayrıca BMKD üyeleri ve gönüllü motorcu dostlarımız, depremzedelerle yakından ilgilenerek, onlara moral ve destek vermişti. BMKD, bu yardım faaliyetlerini sosyal medya hesaplarından da paylaşarak, toplumun duyarlılığını artırmaya çalışmıştı.

BMKD, Hatay depreminin birinci yıl dönümünde de depremzedeleri unutmadı. Türkiye Makine Mühendisleri Odası (TMMOB) tarafından düzenlenen Hatay Depremi’nin Birinci Yıl Dönümü Sempozyumu’na konuşmacı olarak katılan Beylikdüzü Motosiklet Kulübü Derneği başkanımız Cihan YILMAZ, deprem bölgesinde yaptıkları yardımları ve gözlemlerini anlattı. 

Sempozyumda BMKD Başkanı YILMAZ Beylikdüzü Motosiklet Kulübü Derneğinin üyelerinin  deprem bölgesinde yaşadıkları deneyimleri, depremzedelerle kurdukları ilişkileri, depremin psikolojik ve sosyal etkilerini, deprem sonrası alınan önlemleri ve eksiklikleri dile getirdiler. BMKD üyelerinin, deprem bölgesinde gördükleri manzaraların kendilerini çok etkilediğini, depremzedelerin yaşama tutunma çabalarına tanık olduklarını, depremzedelerle birlikte ağladıklarını, güldüklerini, umut ettiklerini anlattılar. BMKD üyelerinin ve gönüllü dostlarımızın, deprem bölgesinde yaptıkları yardımların sadece maddi değil, manevi olarak da çok anlamlı olduğunu, depremzedelerin kendilerine teşekkür etmelerinin, sarılmalarının, dua etmelerinin kendilerini çok mutlu ettiğini, depremzedelerle dostluklar kurduklarını, onları unutmayacaklarını ifade ettiler.

Sempozyumda BMKD’nin deprem bölgesinde yaptığı yardımlara ilişkin fotoğraf ve videolar da gösterildi. Sempozyuma katılan TMMOB yetkilileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve depremzedeler, BMKD’nin yaptığı çalışmaları takdirle karşıladılar. 

BMKD, motosiklet tutkusunu sosyal sorumlulukla birleştiren, örnek bir sivil toplum kuruluşu olarak gösterdiği duyarlılık ve çabayla takdir topladı. BMKD, depremzedelerin yalnız olmadığını, deprem riski taşıyan bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın da kendilerine güvenebileceğini gösterdi. BMKD, deprem bölgesinde yaptığı yardımlarla, asrın felaketinden asrın birlikteliğine giden yolda, önemli bir rol oynadı.