MOTOSİKLETLE VİRAJA GEREĞİNDEN HIZLI GİRİLDİĞİNDE NE YAPILMALI?

Motosikletin sevdalıları bütün dünyada çok. Kimi hızını, trafiğe takılmamasını seviyor, kimi kendine has tehlikeli olabilecek durumlardan dolayı seviyor. Bu adrenalin dolu seçeneklerden biri olan virajlı yollarda kullanmak; görünüşe göre hem korkutucu hem heyecanlı.

Motosiklette Virajlı Yol

Bir kısım motosiklet aşığı için kazaların çok olduğu virajlı yollardan gitmek onların korkulu rüyası! Bu sebeple de bu durumdan kaçınmaya çalışarak yol bile değiştirebiliyor. Halbuki herhangi biri motosiklete binip onu düz yolda gayet rahat sürebilir. Düz sürüş yapmak neredeyse hiçbir beceri gerektirmez. Neticede pek çok insan çok daha küçükken bisiklet sürmeyi öğrenmiş oluyor. Diğer motosiklet aşığı kısmın ise zaten motosiklete binmeyi sevmesinin sebebi; diğerlerinin tam tersine özellikle virajlı yollar oluyor. Bu tip yollar onlar için çok eğlenceli, güzel ve aynı zamanda adrenalin vaat ediyor. Yalnız, yol virajlandığında; her motosikletlinin karşı yöne dönme, vites küçültme, vites yükseltme ve frenleri doğru kullanma gibi becerileri öğrenmiş olması gerekir. Başka bir deyişle, bu tip yollar sevilse de sevilmese de can güvenliği için bazı noktalar bilinmeli.

Motosikleti Kullanmadan Önce

Motosiklet kullanırken her şeyden önce kask gibi güvenlik önlemlerini almayı unutmayın. Motosikletin özellikle lastiğinin sağlam ve işler vaziyette olduğundan emin olun. Düzenli kontrollerini yaptırmayı ihmal etmeyin. Doğru motor kullanımına aşina olmadan kendinizi tehlikeli yollara atmayın.

Viraja Nereden Girilir?

Viraja; yoldaki dönüşün başladığı yerden, yolun kıvrıldığı yönün aksindeki tarafta ve yolun dışına yakın bir nokta belirlenir.

Viraja Girmeye Hazırlık

Motorunuzu viraja gelirken, çekişin olacağı devrine hazır tutmalısınız. Süratiniz ne olursa olsun, motorun devrini torkun yüksek olduğu yerde tutmalısınız. Bu sebeple önce vites ile hazırlık yapmalısınız. Vitesi küçülterek motoru hazır tutun. Viraja girerken gaz tamamen kapalı olmalı.

Virajlı Yollarda Ne Yapılmalı?

Motosiklet kullanırken virajı gördünüz ve viraja girecek noktayı tespit ettiniz. Bundan sonraki ilk yapacağınız şey motosiklet kullanırken virajda yatma olmalıdır. Motoru dönüş yaptığınız yöne doğru vücudunuz ile yatırmalısınız. Bu sırada dışarıda olan ayaklığa güç vermelisiniz.

Motoru ölçüsünde yatırıp sonrasında hemen gazı açmalısınız. Hatta gazı açmanızın motoru daha dengeli hale getirdiğini fark edeceksiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu; motoru yatırma sırasındayken gaza asla basmamanız gerektiğidir.

Bunları yaparken odağınız ve bakışlarınız, dönüşü yapacağınız orta noktada olmalı. Orta noktaya geldikten sonra da bu odağı çıkış noktasına yani virajın bitişine kaydırmalısınız.

Virajlı Yollara Olan Fobinizden Nasıl Kurtulursunuz?

Özellikle motosiklette virajlı yol korkusu olanlar için dikkat edilmesi gerekenler aşağıda aktarılacaktır. Başlangıçta, mümkün olduğunca güvenli bir ortamda bu sunulan teknikleri kullanmayı öğrenmeniz mantıklı olacaktır.

En önemli teknik başınızın ve gözünüzün doğru kullanılmasıdır. Sadece motorun gitmesini istediğiniz yere bakmalısınız. Ayrıca virajı girerken motosikletinizi doğru konuma getirmeyi öğrenmelisiniz. Örneğin; yol sağa doğru kıvrılıyorsa, motorunuzu yolun merkezine en yakın şeridin sol kısmına getirmek, viraja en iyi görüntü hakimiyetini sağlar. Aynı şekilde; yol sola doğru kıvrılırsa, yolun kenarına yakın ve şeridin sağ kısmından dönüşe başlamalısınız. En uca da gitmemelisiniz çünkü yolların en uçları mıcır gibi fazlalıklar içerebilir.

Yol çizgilerine veya karşıdan gelen araçlara bakmayın yani dikkatinizi dağıtmayın. Viraja erken girmeyin. Viraja girmeden hemen önce fren yapın ve vites küçültün. Doğru konumu alıp viraja girdikten sonra gaza geçin veya en azından viraj boyunca motora sabit bir gaz sağlayın. Dönüşte fren yapmaktan veya gazı açıp kapatmaktan kaçının. Bu yapabileceğiniz hatalardan biri olacaktır. Çünkü bu hareket motorun düzleşmesine ve viraj boyunca dimdik ilerlemesine sebep olabilir. Can ve mal varlığınız tehlikeye girecektir.

Özellikle acemi veya korkuyorsanız, bu konuda özgüveninizi geliştirmek için düşük hızda ve az dolambaçlı bir yolda pratik yapın. Kendinizi geliştirmek için büyük bir otoparkta düşük hızlı dönüşler de çalışabilirsiniz. Eğer asla pratik yapmazsanız, virajlı yol korkunuzu asla kaybetmezsiniz ve motosiklet deneyiminin en iyi yanını kaçırmış olursunuz.

Pratik yapmak her şeyde olduğu gibi bunda da anahtardır, tekrarlar ile özgüven ve beceriniz gelişecektir. Motosiklet kullanırken her zaman motosiklet kaskınızı başınızdan eksik etmeyin.