Motosiklet Kaskı

Motosiklet kullanıcısının ve motosiklette seyahat eden yolcunun kullanması zorunlu olan ekipmanların başında kask geliyor. Kaskın amacı ise tahmin edebileceğiniz gibi, olası bir kaza durumunda kafa ve boynu koruyup travma ve yaralanma ihtimallerini olabildiğince düşürmek.

Peki, motosiklet kaskı alırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Öncelikle kaskın kesinlikle darbelere karşı dayanıklı bir malzemeden üretildiğine emin olmalısınız. Kafa ölçünüze uygun, rüzgâr ve sesten minimum derecede etkilenmezi sağlayacak kask modelleri öncelikli tercihiniz olmalı. Yüzü tamamen koruyan tam kapalı kask modelleri ise güvenlik açısından daha başarılı olabilir.

Bu arada minik bir hatırlatma: Kış aylarında kask içerisine giyeceğiniz maskeler de soğuktan korunabilmeniz açısından oldukça faydalı olabilir.

Motosiklet Eldiveni

Motosiklet kazalarında genel olarak sürücülerin yerle ilk temas eden yerleri elleri ve avuç içleridir. Bu durum ellerde sürtünmeye bağlı yaralanmalara ve şiddetli kanamaya neden olabilir. Yüksek süratle yapılan kazalarda sürtünme esnasında, ortaya çok büyük derecelerde sıcaklık çıkar. Bu sıcaklık ciddi yaralanmalara neden olabilir. Tüm bu olasılıklardan dolayı motosiklet eldiveni kullanmak çok önemlidir. Eldiven seçiminde en sağlıklı ve güvenilir olan yazlık ve kışlık olarak iki çeşit eldiven kullanmaktır. Motosiklet eldiveni seçerken bileği, elin üst yüzeyini ve avuç içini koruyan, parmakları tam olarak saran, parmak ve bileklerde hareketi kolaylaştıran esnek bölümlere yer verilen, bilek ayarı yapılabilen modellere yönelmek gerekir. Eldivenin yüksek sürtünme dayanıklılığına sahip, yanmaz ve nefes alabilen kumaşlardan üretilmiş olması da önemli kriterler arasında yer alır. 

Motosiklet dizliği ne işe yarar?

Motosiklet sürücüleri için güvenli sürüş ekipmanlarının içerisinde yer alan dizlikler, düşme anında diz kapağına gelen darbenin etkisini azaltarak diz kapağı kırılmalarına önüne geçer. Özellikle uzun yol sürüşlerinde muhakkak dizlik kullanılması önerilir. Dizliğe alternatif olarak, dizlik koruması olan pantolonlar da tercih edilebilir.

Her ne kadar çok sevsek de motosikletin kaza anında otomobil gibi araçlara nazaran daha korunmasız olduğu kabul etmek gerekiyor. İşte, bu sebeple vücudunuzun zarar görme ihtimali olan noktalarını motosiklet kullanırken olabildiğince korumak şart. Dizlik, sırtlık, dirseklik ise bu konuda size yardımcı olabilecek motosiklet ekipmanı listesinde yer alıyor. Özellikle uzun yola çıkacaksanız bu ekipmanları kesinlikle almanızı öneririz.

Dizlik, sırtlık ve dirseklik alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, bu ürünlerin hareket kabiliyetinizi kısıtlamaması.

Motosiklet montu nasıl seçilir?

Hangi mevsim olursa olsun, motosikletle güvenli sürüş için olmazsa olmaz koruyucu ekipmanlardan biri de monttur. İyi bir motosiklet montunda aranan en önemli özellik; omuz, dirsek ve sırt korumasının olmasıdır. Montun etiketinde mutlaka CE onayı bulunmalıdır. Ayrıca mont üzerinde karanlıkta fark edilmeyi sağlayan reflektör şeritlerinin olması da güvenli sürüş için büyük önem taşır. Ekstra korumalarla desteklenen motosiklet montlarında genellikle deri veya Gore-Tex gibi teknik kumaşlar kullanılır. Hafif, nefes alabilen, yırtılmaz, yanmaz, su geçirmez, rüzgar geçirmez, darbelere ve sürtünmeye karşı dirençli, iç ısı dengesini iyi sağlayan kumaşlardan üretilen montlar yüksek koruma ve konfor sağlar. Yaz aylarında fileli malzemelerden üretilmiş montlar da tercih edilebilir. 

Motosiklet Botu nasıl seçilir?

Her ne kadar saydığımız diğer ekipmanlar kadar önemli değilmiş gibi gözükse de botlar oldukça önemli motosiklet kıyafetlerinden biri. Seçeceğiniz motosiklet botunun hem ayağınızı darbelere karşı koruması hem de vücut ağırlığınızı dengeli bir şekilde dağıtıp daha sağlıklı sürüşler gerçekleştirmenize yardımcı olmak gibi görevleri var.

Alacağınız botun mevsime uygun, su geçirmez, yıpranmaya karşı dayanıklı olduğuna emin olmalısınız.